Saçınızın döküldüğünü fark ettiyseniz, yalnız değilsiniz. Kadın veya erkek fark etmeksizin günümüzde birçok kişi farklı derecelerde saç dökülmesi sorunu yaşar. Bunun sebebi genellikle yaşa bağlı gelişen hormonlardaki dengesizlikten kaynaklanmaktadır.

FUE saç ekimi sonrası saçlar doğal görünüyor mu? Saçlarınız günden güne dökülmeye mi başladı? Belli bir yaştan sonra kel kalma korkunuz mu var? Bu tür sorularda sorun yaşıyorsanız artık endişelenmenize gerek yok. Çünkü modern teknoloji bize şu sorulara mükemmel bir çözüm sunuyor: FUE Saç Ekimi! Peki bu mucizevi yöntemin faydaları nelerdir? İşte Fue saç ekimi ile ilgili merak ettiğiniz her şey…

Fue Saç Ekimi Yöntemi Nedir?

Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE); saç köklerinin yoğun olduğu ense ve kulak üstü bölgesinden kesme ve dikiş izi olmadan mikro cerrahi aletlerle tek tek çıkarılarak, saçsız alanlara nakledildiği bir tedavi yöntemidir. Lokal anestezi altında yapılan saç ekim yöntemi, innovatif ve modern yaklaşıklarla farklı tarzlarda uygulanabilir.

Fue Yönteminin Avantajları Nedir?

Kıl kökleri kişiye özel mikro cerrahi aletlerle tek tek alındığı için operasyondan sonraki 2 – 3 günde iyileşme tamamen tamamlanmış olur. Fue yönteminin başlıca avantajları şu şekildedir.

  • Donör bölgenin iyileşme süreci daha kısadır.
  • Dikiş atılmadığı için acı hissi oldukça azdır.
  • İşlem sonrasında herhangi bir travma gözlenmez.

Fue Yönteminin Riskleri Nelerdir?

FUE yöntemi minör bir cerrahi işlem olduğu için basit bir diş tedavisi işlemiyle aynı riskleri taşımaktadır. Söz konusu işlemin enfeksiyon gibi olası riskler barındırmasından dolayı steril hastane ortamında yapılması oldukça önemlidir.

Fue Yönteminde Günlük Yaşama Dönüş Adımları Nelerdir? Kaç Günde İyileşilir?

Yapılacak Fue işleminin ardından 2 gün sonra hastalar ilk yıkama ve pansuman için merkeze gitmelidir. İlk yıkamadan sonraki 7 günlük süreçte saçlarda ekim yapıldığı gözle görülür bir şekilde belli olmaktadır.

Fue Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Söz konusu yöntemde öncelikle köklerin alınacağı bölgedeki kıllar 1 mm uzunluğunda kısaltılır. Lokal anestezi veya sedimentasyon yöntemiyle uyuşturulan bölgeden kıl kökleri ve greft adı verilen doku parçaları çıkarılır. Yapılacak işlem sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de kök ve doku parçalarının kıl çıkış yönünde alınmasıdır. Kökler çıkarıldıktan sonra yapılacak işlem için safir uçlar kullanılarak kanallar açılır ve çıkarılan kökler saç ekimi yapılacak bölgeye benzer işlemlerle tek tek yerleştirilir.

Saç Ekimi Sonrasında Dikkat Edilecekler

  • Fue saç ekimi işleminden sonra makas kullanılarak yapılan kısaltmalar haricinde hastalara saç traşı önerilmemektedir.
  • Operasyon sonrasında uzmanın önerdiği saç yıkama süresine gelindiğinde uzman tarafından önerilen şampuan kullanımına özen gösterilmelidir.

Saç Ekimi Zararlı Mı?

Saç ekiminde en gelişmiş yöntem olan bu uygulamanın herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Ancak işlemi yapacak hekimin doğru seçilmesi gerekmektedir.