Birçok insanın kendisini çaresiz hissettiği şeylerden biri de gece uykusundan uyandıracak şekilde olan şiddetli diş ağrılarıdır. Diş ağrılarının genellikle dişte meydana gelen çürüklerin pulpa olarak bilinen sinirlere yakınlığı ile doğru orantılı olarak arttığı görülmektedir. Ağrının dayanılmaz olduğu durumlar ise çürüğün pulpaya erişmesi ve dişin hissini veren tedavi edilmemiş çürüklerin dişin kökünde ve yumuşak dokuda oluşturduğu enfeksiyondan kaynaklanan iltihap nedeniyle olmaktadır. Tüm ağız içi problemlerde olduğu gibi diş ağrılarında da yapılması gereken ilk şey vakit kaybetmeden diş hekimine gitmektir. Peki hayatı bir anda kabusa çeviren diş ağrısı neden olur? Diş ağrısı nasıl geçer? İşte diş ağrısına dair merak ettiğiniz her şey…

Diş Ağrısı Neden Olur, Ne Demektir?

Diş ağrısının birçok farklı sebebi olmasına rağmen en sık rastlanan nedeni diş çürükleridir. Şiddetine ve etkenine göre çeşitli anlamlar ifade eden diş ağrıları; soğuk ve tatlı gibi etkenlere sızlama şeklinde cevap verdiği durumlarda genellikle diş çürüğüne işaret etmektedir. Bu gibi sorunlarda dişin her zaman kanal tedavisi ile kurtarılma şansı vardır. Tedavi için öncelikle detaylı muayene ile ağrının sebebi belirlenmelidir. Diş ağrına yol açan başlıca nedenler; çürük dişler, diş hassasiyeti, gömülü dişler, diş eti kaynaklı ağrılar ve sinüzit şeklindedir.

Diş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilen diş ağrılarının birden fazla tedavi seçeneği bulunmaktadır. Ağrının kendiliğinden geçmesini beklemek veya çevresindeki dokulara zarar verebilecek uygulamalardan uzak durmak son derece önemlidir. Böyle bir durumla karşılaşmanız durumunda diş hekimine muayene olarak, diş ağrısının sebeplerinin saptanması gerekmektedir.

Diş Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Çoğu zaman zonklama şeklinde kendisini belli eden diş ağrısı, birçok kişiyi rahatsız edici ve ağrı kesicilerle dahi geçmeyen bir duruma iterek, günlük hayatlarını olumsuz etkileyebilir. En çok gözlemlenen diş ağrısı belirtileri şu şekildedir.

  • Zonklama şeklinde kendini gösteren ani ve şiddetli ağrılar
  • Bir şey yenilip içildiğinde diş ağrısının şiddetlenmesi
  • Diş iltihabı ve diş çürüğünden kaynaklanan kötü koku
  • Diş çevresinde ve etrafında meydana gelen şişlik