Cross Fitness denildiğinde akıllara ilk gelen şey çoğu zaman güç, esneklik, dayanıklılık ve denge olmaktadır. Hepsinin Cross Fitness’da toplandığını söylemek mümkün. Son zamanlarda en fazla tercih edilen fonksiyonel antrenman türlerinden biri olan crossfit; hem temel jimnastik hareketlerini hem de kondisyon artırıcı hareketleri bulundurması açısından oldukça önemli.

Yaşamın temel hareketlerini çok yönlü bir şekilde barındırarak, vücut üzerinde etkili bir güce sahip olan cross fitness nedir? Cross Fitness veya başka bir deyişle CrossFit yaparak kaç kalori yakılır?

Cross Fitness Nedir?

Cross Fitness ya da başka bir deyişle CrossFit; yaşamın temel hareketlerini çok yönlü bir şekilde barındırıp, vücut üzerinde rahatlatıcı etkiye sahip olan bir antrenman şeklidir. Ağır tempoda gerçekleştirilen antrenmanlar temel ve işlevsel hareketlerden oluşur. Vücudun neredeyse tamamını çalıştıran crossfit antrenmanları ile herhangi bir ekipmana ihtiyaç duyulmadan sadece vücut ağırlığı ile gerçekleştirilmektedir.

Cross Fitness Nasıl Yapılır?

Crossfit antrenman planı, her gün farklı bir sportif aktiviteyi içerecek şekilde düzenlenir. Bu sayede kişiler vücut geliştirme ve fitness egzersizlerinden farklı olarak belirli ekipmanlara bağlı kalmadan çalışabilme özgürlüğüne kavuşurlar.

Crossfit Ekipmanları Nelerdir?

Dumble, halter, halat, jimnastik halkaları, barfiks demiri, ip, ağırlık topu ve kutuları crossfit uygulamasında kullanılan başlıca ekipmanlar arasında yer almaktadır.

Cross Fitness Antrenmanı İle Kaç Kalori Yakılır?

Yakılan kalori miktarı sporcuların kas oranı başta olmak üzere vücut kitle indeksi ve antrenman yoğunluğuna bağlı olarak farklılık gösterdiği için Cross Fitness Antrenman programları ile kaç kalori yakıldığını tespit etmek oldukça zordur. Düşük yoğunluklu antrenmanlara kıyasla antrenman sırasında nabız çoğunlukla yüksek olacağı için crossfit antrenmanları ile daha fazla kalori yakılabilmektedir.

Cross Fitness Antrenmanları Kaç Dakika Sürer?

Antrenmanların süresi uygulanacak programlara göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle her antrenman öncesinde mutlaka ısınma egzersizleri yapılmalıdır. Isınma ve soğuma egzersizleri de dahil olmak üzere bir crossfit antrenmanı yaklaşık 30 – 40 dakika sürmektedir. Ancak daha kısa ya da uzun süreli programlara rastlamak da mümkündür.

Cross Fitness Faydaları Nelerdir?

Kişinin bünyesinde birçok olumlu etkiye sahip olan Cross Fitness’in başlıca faydaları şu şekildedir.

  • Fiziksel ve mental olarak rahatlama,
  • Dayanıklılık, hız, koordinasyon ve esneklik yeteneklerinin geliştirilmesi,
  • Diğer antrenman türlerine oranla çok daha kısa sürede daha fazla kalori yakımı,
  • İdeal vücut formuna ulaşma ve kısa sürede kas hacminin arttırılmasıdır.