Çenenizin geniş ve kalın olması sizi rahatsız mı ediyor? Çenenizin biraz daha küçük olmasını mı istiyorsunuz? Yüzünüzün daha kilolu görünmesi karşısında mutsuz musunuz? Tüm bu soruların cevaplarına evet diyorsanız, çene botoksu tam da size göre bir işlem. Uygulamadaki asıl amaç diş sıkmadan sorumlu kası yani masseter kasını zayıflatmak. Peki Masseter botoksu olarak da bilinen çene botoksu nedir? İşte bu uygulama ile ilgili merak ettiğiniz her şey…

Çene Botoksu Nedir?

Günümüzde Masseter Botoksu olarak da bilinen çene botoksu, aşırı aktivite gösteren çene kaslarına botoks maddesi enjekte edilerek, belirli bir süre fonksiyonunun azaltılması işlemidir. Basit ve nispeten ağrısız bir işlem olan bu uygulama ile daha belirgin bir çene çizgisi elde edilebilmektedir.

Kimler Çene Botoksu Yaptırabilir?

Çene botoksu; çenesindeki genişlik kas kütlesinden kaynaklanan kişiler için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Söz konusu işlem; çene çizgisi belirsiz olup, kilo verilse dahi yüzün fazla yuvarlak ya da kare görünmesinden rahatsız olan kişiler için uygulanabilir. Çene botoksu, halk arasında diş sıkma sorunu olarak bilinen bruksizm tedavisinde de oldukça etkili yöntemlerden biridir.

Çene Botoksu Nasıl Yapılır?

İşlem sırasında öncelikle cilde lokal anestezik krem uygulanır. Sonrasında ki doktorunuzun yapacağı muayene ile masseter yani çene kasınız işaretlenir. Kasın gücü ve hacmine göre doz ayarlaması yapıldıktan sonra kas içine botoks enjekte edilir. Yaklaşık olarak 10 dakika süren işlem sonrasında günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz.

Çene Botoksunun Tekrarlanması Gerekir Mi?

Uygulama sonuçları vücudunuzun botoksu metabolize etme hızına bağlı olarak değişiklik gösterir. Botoks işleminin kas üzerindeki etkisini korumak için işlemin 6 ay ara ile tekrarlanması durumunda ihtiyacın büyük ölçüde azaldığı gözlemlenmiştir.

Çene Botoksunun Yan Etkileri Var Mı?

Deneyimli bir uzman tarafından doğru doz ve zamanlama ile doğru noktalara uygulandığı takdirde bu uygulama kesinlikle güvenli bir işlemdir.

Çene Botoksu Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Çene botoksu sonrası dikkat edilmesi gereken birkaç önemli husus bulunmaktadır. Uygulama sonrası etki 3 – 7 gün içerisinde başlayacaktır. Botoks işlemi sonrasında;

  • İşlemden ilk 24 saat içerisinde sert gıdalar çiğnememeye, mümkün olduğunca sıvı gıdalar tüketmeye dikkat edilmelidir.
  • En az 24 saat enjeksiyon bölgesine masaj yapılmamalıdır.
  • Hijyen açısından makyaj fırçaları ve malzemelerinin enjeksiyon sahasına temas etmemesi gerektiğinden işlem sonrasında 6 – 8 saat makyaj yapılmamalıdır.
  • Uygulama sonrasında birkaç saat banyo yapılmamalıdır.