Popüler estetik uygulamaların başında gelen botoks ile yaşlanmaya bağlı olarak yüzümüzde belirginleşerek, mimik kaslarının kasılması sonrasında oluşan kırışık ve çizgileri gidermek mümkün. Günümüzde yalnızca kadınlar tarafından değil, erkekler tarafından da sıkça tercih edilen botoks işlemi sonrasında dikkat edilmesi gerekenler, tedaviyi düşünen herkes için oldukça önemli konulardan bir tanesi. Peki botoks sonrası dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir? Botoks sonrası morarma veya ödem oluşur mu?

Botoks Nedir?

Yaşlanmaya bağlı olarak yüzümüzde belirginleşen, mimik kaslarının kasılması sonrasında oluşan kırışıklık ve çizgiler; Clostridum botulinum adlı bakteriden elde edilen botoks ile giderilebilmektedir. Botoks, sinir ve sinirlerin ulaştığı organlar arasındaki iletimi durdurarak etkisini gösteren bir toksin türüdür.

Botoks Uygulaması Sonrası Yapmanız Gerekenler Nelerdir?

Botoks uygulaması sonrası başarılı bir sonuç elde edebilmek için botoks yaptıran kişilerin işlem sonrasında bazı durumlara dikkat etmesi gerekmektedir. Tedavi sonrasında özellikle spor, sauna, lazer, cilt bakımı ve kaş aldırma gibi işlemlerden birkaç gün kaçınılmalıdır. Bu nedenle;

  • İşlem sonrasında 2 saat boyunca ani hareketlerden kaçınılmalı,
  • Botoks sonrası enjeksiyon bölgelerine 24 saat boyunca basınç uygulamamalı,
  • Botoks işlemi yapıldıktan sonra 24 saat boyunca duş ve banyo yapmaktan kaçınmalı,
  • İşlem sonrası enjeksiyon bölgelerine 2 saat boyunca makyaj yapmamalısınız.

Botoks Sonrası Morarma Ne Zaman Geçer?

İşlem öncesince kan sulandırıcı ilaç ve besin destekleri kullanmanız morarma ihtimalini arttıracağından doktorunuza botoks uygulamasına başlamadan önce söylemenizde fayda vardır. İşlemden hemen sonra buz ve uygun seviyelerde baskı uygulaması ilk 30 dakika içinde morarmanın engellenmesini sağlayacaktır. Oluşabilecek herhangi bir morluk durumunda doktorunuzun önereceği kremleri kullanarak birkaç gün içerisinde morluklardan tamamen kurtulabilirsiniz.

Botoks Sonrası Ödem Olur Mu?

Vücudun iyileştirme reaksiyonlarından biri olan ödem genellikle uygulama sonrasında oluşmamaktadır. Göz çevresi uygulamasında hastanın göz altı dolgusu olması durumunda dolgunun görünümünde şişlik gözlenebilir.

Botoks Sonrası Mimik Hareketleri Yok Olur Mu?

Botoks sonrası mimik hareketlerinin ne kadar etkileneceği, uygulanan doz ve işlem yapılacak noktalara göre değişiklik gösterir. Günümüzde daha çok mimik hareketlerinin ve doğallığın korunduğu baby botoks ve minimal botoks gibi korumaya yönelik botoks uygulamaları yapılmaktadır.

Botoks Sonrası Ağrı Kesici İçilir Mi?

Uygulama sonrasında ağrı kesici içimi sınırlı olmakla birlikte kanı sulandırmayan ağrı kesicilerin içimine izin verilmektedir.

Botoks Kim Tarafından Uygulanır?

Olası komplikasyonlardan kaçınmak ve istenen sonucu elde etmek için yüz gençleştirmede etkin bir yöntem olarak karşımıza çıkan botoks uygulaması yüz anatomisini iyi bilen uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmelidir.