Bilgi Başvurusu

Sizi Arayalım...

Change language
Call Center 0049 (0) 40 301 87 482

Telsiz Diş Düzeltme (Şeffaf Plaklarla)

Latincede dişlerin düzeltilmesi anlamına gelen ortodonti bilimi diş hekimliğinde bir uzmanlık dalıdır. Ağızdaki dişlerin sıralanış problemlerini ve alt çene ile üst çenenin birbiri ile olan ilişkisini ideal pozisyona getirmeye çalışır. Ortodonti tedavisi hem estetik hem fonksiyonel işlev gören bir tedavidir. Ortodonti tedavisi sayesinde daha güzel bir gülümsemeye kavuşmanız mümkün olacaktır. Eğri dişlerin düzeltilmesi, hem sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasına hem de dişler üzerinde yemek artıklarının birikmesini önleyecektir. Bu sayede diş çürüklerinin de önüne geçmek mümkün olacaktır.

Ortodonti bilim dalı tırnak yeme parmak emme ağızdan nefes alma gibi olumsuz davranışlar nedeni ile bozulmuş diş yapısına da müdahale ederek düzeltir. Günümüzde metal teller yani braketler yardımı ile eğri dişlerin düzeltilmesi mümkündür. Bunun yanı sıra estetik görünmesi isteniyor ise metal yerine seramik braketler kullanılabilmektedir. Estetik görünüm için seramik braketler veya plastik braketler ile kullanılabilir.

Günümüzde bir başka ortodonti tedavi yöntemi de şeffaf plak yöntemi ile eğri dişlerin düzeltilmesidir. Şeffaf aparey dişlerin ideal konumlarına göre bilgisayar yardımı ile hazırlanırlar. Tedavi süresi içerisinde 8-15 adet plak hazırlanır. Bu plaklar belirli periyotlarda değiştirilerek sıra ile kullanılır. Plakların her değiştirilmesinde dişlere kuvvet uygulanır ve dişler olmaları gereken pozisyona doğru itilir. Günde 22 saat takılması gereken şeffaf plaklar yemek yerken çıkarılmalıdır. Çok özel günlerde plakları çıkararak özel hayatınızı sürdürmeniz mümkündür. Ancak plaklar düzenli olarak takılmadığında tedavi aksar ve başarısızlık ile sonuçlanabilir.

Şeffaf diş teli ile şeffaf plak aynı mıdır?
Eğri dişlerin düzeltilmesi için kullanılan şeffaf aparey (şeffaf plak) ile şeffaf diş teli genellikle birbirine karıştırılır.

Şeffaf aparey de dişin üzerine plak hazırlanır. Plağı hasta kendisi takıp çıkarabilir. Bu sayede plak ağızda olduğu sürece dişe kuvvet verilerek diş hareket ettirilir.

Şeffaf diş teli denildiğinde diş üzerine yapıştırılan braketlerin içinden geçen ark teli ile itilerek kuvvet uygulandığı yöntem vardır. Dişe sabit olarak yapıştırılan braket malzemesi plastik veya porselen malzeme ile yapılır. Dişlerin üzerine yapıştırılarak uygulanan bir tedavi olduğunu bilmek gerekir.

Ortodonti tedavi ücretleri şeffaf aparey ve şeffaf diş teli için ne kadardır?
Yapılacak ortodonti tedavisinin zorluğuna göre kullanılacak malzeme ve harcanan emek farklı olacaktır. bu nedenle ileri derecede sorun olan hastalarda fiyat daha yüksek olabilir. Basit vakalar için düşündüğümüz den daha ucuz fiyatlı ortodonti tedavisi maliyeti çıkabilir. Yapılması gereken Eğri dişlerinden şikayetçi hastaların ortodonti uzmanı için randevu alıp, geldiklerinde de kendilerine yapılacak tedavi fiyatlarını öğrenmeleri ve buna göre hareket etmeleridir.
Toplumda yaygın olarak ortodonti tedavisinin çocuklara uygulandığı düşünülür. Aslında ortodonti tedavisi her yaşta insana başarı ile uygulanabilir. Tedavinin kısa sürmesi ve iyi sonuç alınabilmesi için özellikle ergenlik yaşında tedavinin gerçekleştirilmesi tavsiye edilir.

Dişlerinize uygulanacak en iyi düzeltme tavsiyesi için kliniğimizden bilgi alabilirsiniz.

Nasıl güzel bir gülümsemeye sahip olursunuz?

Güzel ve içten bir gülümsemeye sahip olmak çevrenizi ve insanların sizi nasıl algıladığını etkileyebilir. Çünkü güzel bir gülüş olumlu iletişim kurmanın bir yöntemidir.

1 mm uzatın 10 yaş gençleşin!

Dentaltermin uzmanları: “Yüzde yaşı gösteren birçok farklı belirti vardır ama bunlar içerisinde en önemlilerinden biri dişlerdir. Ön iki dişi çeşitli estetik metotlarla 1 milimetre kadar görünür hale getirerek, o kişinin yüzündeki ifade 10-15 yaş gençleştirilebilir.”

Sadece yarım saat!

Çocuğunuzun sağlıklı, verimli ve başarılı bir ders yılı geçirebilmesi; sağlık kontrollerinin zamanında ve düzenli olarak yapılmasından geçiyor. Ağzında enfeksiyon, koku veya ağrı olmayan bir çocuk, şüphesiz ki derslerine de daha kolay konsantre olabilir.